incir,portakal kabuğu ve çilek reçeli

 

kahvaltının rengi reçel tarifleri var şimdi sırada bakalım beyenicekmisiniz.

 

incir reçeli:

 

 

1 kg. ham incir yıkanıp kabukları incirin şeklini kaybettirmeden soyulur ve acısını çıkarmak için  su ile 10 dakika kaynatılıp acı su dökülür bu işlem bir kere daha tekrar edilir ve incirler reçel yapılıcak tencereye alınır üstüne 1.250 gr şeker ,1 çay bardağı su dökülür ve 1 limonu dörde bölüp içine ilave ederek reçel kıvamına gelipte incirler şeffaflaşıncaya kadar kaynatılır.

 

portakal kabuğu reçeli:

 

 

1 kg portakalın kabukları dilim dilim çıkarılır ve yuvarlatılarak ipe geçirilir ve ipin uçları bağlanır. aynene incir reçelindeki gibi kabukların acısını çıkarmak için 3 kere su ile kaynatılıp ondan sonra reçel yapım işlemine geçilir .acısı çıkınca kabukların üstüne 1 kg. şeker ve 1 çay bardağı portakal suyu dökülür ve kaynatılır indirmeye  yakın 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edilerek 5 dakika kaynatılır

altını kapatınca iplerinden çıkarılır.Çok lezzetli bir reçel oluyor pasta süslemelerindede çok güzel duruyor.

 

çilek reçeli:

 

 

çilek reçeli için 1 kg. reçel güzelce yıkanıp temizlenir derin bir kaba alınarak üstüne 1 kg. şeker dökülüp bir gece beklenir.Ertesi gün çilekler tencereye alınıp kaynatılır reçel kıvamına gelince 1 tatlı kaşığı limon suyu eklenip 5 dakika kaynatılıp altını kapatırız ,biraz ılınınca kavanozlara konulup ağzı kapatılır iyice soguyuncaya kadar kavanoz alt üst edilir karanlık bir yerde muhavaza edilir.

AFİYET OLSUN

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !